Jūnijs – kontrastu mēnesis

Viens sviež medu, citam bites pa koku zariem ķekaro. Aplīgošanai temati garantēti! 2018. gada maijs droši tiks ierakstīts dabas vēstures lappusēs ar vairākiem klimata radītiem “brīnumiem”. Siltākais maijs kopš meteoroloģisko novērojumu sākuma, valsts centrālajā daļā avenes uzziedēja mēneša 20. datumā, kad parasti tas notiek ap 10. jūniju (20 dienas vēlāk!). Gan straujais pavasaris, gan siltums un sausums maijā noteikti atstās savu ietekmi arī uz notikumiem jūnijā. Kā tas ietekmēs bišu saimes – to varam tikai zīlēt…

Ierastā darbu kārtība jūnijā

 • Paplašinām saimju ligzdas, uzliekam medus telpas.
 • Vedam bites ganībās, veidojam jaunas saimes.
 • Atņemam pirmo medu.

Maijs šogad dažam labam biteniekam sagādāja pārsteigumus – straujais pavasaris kompensēja dažviet tik nesekmīgo ziemošanu. Jāsaka pat, ja būtu kā parasts maijā, diez kā nebūtu… Šogad vienam otram biškopim saimes gan pārziemoja, taču bija pavājas. Ja pavasaris būtu kā ierasts – nāktos vairāk noņemties ar saimju spēka saudzēšanu, taču šogad pati dabas māte nāca talkā: kaut kas bitēm tika no kārkliem un vītoliem, sava artava arī no kļavām un augļu dārziem, bišu saimes saņēmās. Uz rapša ziedēšanas laiku jau varēja domāt par produktīvā ienesuma izmantošanu. Tālāk ziedu konveijerā sekoja krūkļi un avenes – netipiski ātri maija divdesmitajos datumos. Ja vien sausums nebūtu pabojājis, iespējams, medus būtu vairāk. Taču starts sezonai labs! Ap 25. maiju jau daudzi biškopji bija izsvieduši pirmo medu. Kādu ietekmi tas viss būs atstājis uz jūniju? Ko varam gaidīt no sezonas nākamā mēneša?

Atcerēsimies, kur dzīvojam – lielās jūras maliņā: laiks var mainīties atkal un atkal, bet biškopībā viss ir ļoti cieši saistīts tieši ar valdošajiem laika apstākļiem. Jūnijā bišu saimes savā attīstībā pieskaņojas dabai. Gan dabā, gan bišu saimē šis ir strauja uzplaukuma laiks. Bišu saimju intensīva pavasara attīstība nav ilgāka par 10 nedēļām. Varam parēķināt: kā nu kuram tas sākās, bet vidēji ap 20. aprīli jau lielākajā daļā dravu bites bija sākušas savu pavasara attīstības spurtu. 1. jūnijā – beidzas 6. nedēļa. Tātad līdz Jāņiem vai nedēļu ilgāk, un tad jau visi, kas noslinkojuši varēs kost pirkstos.

Ja mātes čakli turpina maijā uzsākto dēšanu, saimes strauji attīstās un pieņemas spēkā. Apstākļiem sakrītot sākas intensīvs spietošanas laiks. Kas tie par apstākļiem? Šaura ligzda, saimēs uzkrājušās rezerves bites un neliels stimulējošs ienesums dabā. Tādēļ galvenā uzmanība jāpievērš ligzdu paplašināšanai. Ja nē, jādomā kā saimēm atņemt spēku – jāveido jaunas saimes. Ja tomēr turpināsies ienesums (piemēram, no liepām vai kukaiņu radītais izsvīdums uz lapām) jāraugās, lai saimes būtu nodrošinātas ar brīvu telpu svaigā nektāra izvietošanai un jaunā medus nogatavināšanai.

Maijā ziedēja ziemas rapsis – ja bites ienesušas rapša medu, jāsteidz to izsviest (ja tas vēl nav izdarīts), pretējā gadījumā medus kristalizēsies šūnās un ārā vairs nebūs dabūjams!

Īsais kopsavilkums jūnijam

 • Saimes spēks – līdz vasaras saulgriežiem bišu saimes sasniedz savu spēka pilnbriedu, dravniekam ir jāizdara pareizā izvēle – ļaut saimei vākt nektāru un ražot medu, vai atņemt tai lieko spēku un veidot jaunu bišu saimi.
 • Saimes liekais spēks – nenodarbinātu jeb rezerves bišu uzkrāšanās notiek tad, ja saime apdzīvo pilnu ligzdu un daļai bišu sāk pietrūkt darba – ienesums ir neliels un peru ir mazāk, nekā bites potenciāli spēj apkopt.

Darbi bišu stropos

 • Strauji palielinoties bišu ligzdas apjomam, nedrīkst kavēties ar ligzdas paplašināšanu, pretējā gadījumā saimes gatavosies spietot.
 • Jūnijs – laiks, kad biteniekam jāpieņem svarīgs lēmums – veidot jaunas saimes vai ļaut bitēm ražot medu. Labākais variants: censties apvienot: primārais mērķis – medus ražošana, bet saimes, kas gatavojas spietot var izmantot jaunu saimju veidošanai.
 • Izspietojušās saimes, saķertie spieti un jaunveidotās saimes – katra prasa sava veida kopšanu un aprūpi: izspietojušā saime jāattur no pēcspietiem, spietam jādod darbs, ja ne vairāk, tad šūnu vilkšanā, bet jaunveidotā saime jācenšas pēc iespējas mazāk traucēt.
 • Kā izvairīties no spietošanas? Visām saimes bitēm jābūt nodrošinātām ar to vecumam atbilstošu darbu: kopt perus un vākt ienesumu.

Dravas laukumā

 • Regulāri kopt zālienu ap stropiem un visā dravas novietnes teritorijā.
 • Iekārtot jaunas stropu vietas atbilstoši izraudzītajai atdaleņu veidošanas metodei: nolīdzināt zemi, uzstādīt stropu pamatiņus.
 • Novērot, vai stropi pārāk ilgi neatrodas saulē, varbūt no kādas stropu vietas jāatsakās, kādam citam jārada noēnojums, iestādot saules pusē kādu koku vai krūmu.

Dravas mājā

 • Pārbaudīt vai kāru rezerves ir pietiekošas, vai spēsiet apmierināt jauno saimju vajadzības. Katrai jaunajai saimei vajadzēs ap 10 peru telpas kārēm (stāvstropā) – dažas var būt izvilktās šūnas, vairums – mākslīgās.
 • Spietu ķeršanai un jaunu saimju veidošanai būs nepieciešamas spietuves un stropi, reizēm var izlīdzēties arī ar uz ātru roku sameistarotām atdaleņu kastēm, bet tam visam ir jābūt!

Jūnijā svarīgi

Sekot bišu saimes spēka izmaiņām. Līdz vasaras saulgriežiem bišu saimes sasniedz savu spēka pilnbriedu. Modernā dravniecība mudina medu saimēm atņemt pēc iespējas biežāk – lai ražotu dažādu šķirņu medu.

Varbūt tomēr apsvērt iespēju atgriezties pie sentēvu darvošanas paņēmieniem, kad medu saimei atņēma reizi gadā. Nogaidīt, lai tas kārtīgi nobriest stropā. Nelielās piemājas dravās tā būtu pareizāk!

Materiālu sagatavoja:
Juris Šteiselis
LBB

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn