Vēlos īsumā pastāstīt par pieredzes apmaiņas braucienu pie Latgales biškopjiem. Pirmā pieturvieta bija Lūznavas muiža. Gida pavadībā tika izstaigāta un apstāstīts par Lūznavas muižas vēsturi.

50 metrus no Lūznavas muižas mūs sagaidīja laipnais biškopis Vladimirs, kurš ir uztaisījis “bišu gultas”. Mums apstāstīja to kā tapa “bišu gultas” un bija iespēja apskatīties gan no ārpuses, gan no iekšpuses. Tur pat netālu no muižas mums bija iespēja brīvā dabā nobaudīt mūsu pasūtīto, saimnieču zivju zupu, kas tika vārīta virs ugunskura.

Nākošā pieturvieta bija 40 minūšu braucienā no Lūznavas muižas uz Jaunatnes ielu 4b, Dagdā. Tad kad piebraucām mēs redzējām privāto māju rajonu un nekas neliecināja par to kad šeit notiek biškopības produktu pārstrāde. Kad iegājām dziļāk pagalmā mūs sagaidīja smaidīgie un lapnie Liāna un Juris Igauņi. Viņi parādīja un apstāstīja kā pārstrādā bišu maizi un kā tiek fasēts medus.

Tad mēs devāmies uz Igauņu dravu Bojāros, Ezernieku pagastā, Dagdas novadā. Mūs ieveda meža ielokā kur atradās drava. Juris stāstīja un rādīja par viņu dravošanas paņēmieniem un stropiem, bet Liāna stāstīja par bišu māšu audzēšanu kā arī viņi ir lieli ekspermentētāji, ir izmēģinājuši ziemot bites vairāku tipu stropos un viņiem ir viedoklis par katru stropu, kā arī ir audzējuši vairāku šķirņu mātes un nonākuši pie 2 šķirnēm, kuras viņi uzskata par labākajām. Noslēgumā mēs tikām aicināti pie galda veikt degustāciju 4 veidu mediem, zidputekšņiem, bišu maizei un pašu gatavotai dzirai.

Pēdējā pieturvieta bija 30 minūšu braucienā no Igauņiem uz ZS “Bērziņi”,Robežnieku pagastā, Krāslavas novadā pie bitenieka  Žans Buko. Žans ir biškopis 4.paaudzē un viņa dēls Āris ir biškopis 5.paaudzē. Žans iesākumā mūs veda uz vienu no savām dravām, kas atradās kādu 20 minūšu braucienā no viņa dzīvesvietas. Drava atrodas uz milzīgas pļavas un visapkārt ir mežs. Žans ir uzbūvējis mazu mājiņu kur ir ierīkojis saules baterijas un paša izdomātu signalizāciju, jo ik pa laikam viņu apciemojot nelūgti viesi, viņš uz šo dravu  brauc lai relaksētos no ikdienas. Biškopis pastāstīja par savām metodēm, kā viņš dravo. Parādīja vecvectēva stropus un stropus ko ir uztaisījis dēls Āris.

Un tad mēs devāmies pie biškopja uz ražotni, kura atradās pie viņa mājas. Mūs laipni sagaidīja smaidošā biškopja ģimene. Tikām ievesti pagalmā kur vienā no ēkām atradās medus pārstrādes telpa. Žans un biškopji apmainijās ar zināšanām par medsu izsviešanu un vaska kausēšanu. Tad aiz mazās ražotnes atradās vēl viena drava kurai blakus ir ziemotava, Žans pastāstīja savus novērojumus kā bites ziemo ziemotavā un kā ziemo ārā. Tad mēs tikām cienāti ar uzkodām un ar pašu brūvētu dziru.Tas īsumā būtu viss, tā kad ja ir laiks un vēlēšanās mēs iesakām aizbraukt ekskursijā uz Latgales pusi.

Kontakti:

Materiālu sagatavoja
Diāna Tauriņa
LBB Jēkabpils nodaļas vadītāja

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn