Brīdī, kad Latvijā bites ir ieziemotas, biškopjiem ir iespēja ceļot un iepazīt citu valstu tirdziņus, kā arī ir iespējas tajos tirgot savu produkciju. Arī man vienmēr ir paticis pabūt citās valstīs, iepazīties ar šo valstu biškopjiem un mācīties no viņiem kaut ko jaunu, lai izmēģinātu savā dravā. Šoreiz uz Vāciju devos sadarbībā ar biedrību „Valmieras-Gīterslo apriņķu sadarbībai”, kurā darbojas Valmieras rajona teritorijā esošie pagasti, tagadējie novadi un Valmieras pilsēta.


Ziemassvētku tirdziņš Gīterslo apriņķa pilsētiņā Reda-Vīdenbruka

Sadarbība ar Gīterslo apriņķi un Valmieras rajonu ilgst jau 22 gadus. Šajā laikā ir realizēti daudzi kopējas sadraudzības projekti. Šīs sadarbības ietvaros Valmieras rajonam ir iespēja reizi divos gados uz divām nedēļām piedalīties Ziemassvētku tirdziņā Gīterslo apriņķa pilsētiņā Reda-Vīdenbruka, kurš šogad notiek jau 41. reizi. Tirdziņā tiek tirgoti Valmieras rajona rokdarbnieku saražotie produkti - cimdi, zeķes, cepures un citi izstrādājumi ar uzdevumu prezentēt Valmieru.  Valmiera šajā tirdziņā tika pārstāvēta 10. reizi.

Valmieras apvidus rokdarbnieku tirdzniecības stends pilsētiņā Reda-Vīdenbruka

Ziemassvētku tirdziņi Vācijā notiek daudzās pilsētās, lielākoties no pirmās Adventes nedēļas sākuma līdz Ziemassvētkiem - četras nedēļas, to uzdevums ir citādāks nekā pie mums pierasts. Arī darba laiks ir nepierasts, no trijiem dienā līdz deviņiem vakarā un nedēļas nogalē līdz desmitiem. Tirdziņa galvenais uzdevums ir pirms Ziemassvētkiem rast iespēju cilvēkiem satikties, parunāties pie karstvīna glāzes, mielojoties ar tradicionālajiem vācu ēdieniem - cepamdesiņām, pankūkām un citiem. Pēcpusdienās tirdziņš piepildās ar darba kolektīvu un dažādām citām interešu grupām, piem ķegļu spēlētāju vai futbola fanu grupām. Stāvot pie karstvīna glāzes, tiek pārrunātas ikdienā sakrājušās problēmas, neatrisinātie jautājumi. Staigājot pa tirdziņu, tiek satikti sen neredzēti draugi un paziņas. Sarunas tiek papildinātas ar skaistu Ziemassvētku mūziku, kas skan no skatuves, kura ir viena no centrālajām vietām tirdziņā. Pa dienu uz skatuves uzstājas amatieru teātra grupas, leļļu teātri, vakara pusē sāk muzicēt dažādas amatieru mūzikas grupas un arī profesionāli mākslinieki. Šajā vietā jaunajiem māksliniekiem no tuvākas un tālākas apkaimes ir iespēja kāpt uz skatuves un izmēģināt spēkus. Bērniem centrālā apmeklējuma vieta ir karuselis. Katru dienu tirdziņš ir kupli apmeklēts, un apkārt valda jautrība, ko pavada patīkama karstvīna smarža. Šķiet pie mums trūkst šādas satikšanās vietas, lai varētu draugu pulkā, nepiespiestā gaisotnē pārrunāt priecīgos notikumus un arī atrisināt sasāpējušos jautājumus.


Bērniem tirdziņā centrālā apmeklējuma vieta ir karuselis

Protams, tirgus pilda arī savu galveno tirgus uzdevumu - cilvēki var iegādāties dažādus izstrādājumus un dāvaniņas svētkiem. Tirgojot Valmieras apkaimes rokdarbnieču saadītās zeķes, cimdus un citus izstrādājumus, bija patīkami apzināties, ka šie darbi tiek novērtēti un atzīti par ļoti kvalitatīviem. Mūsu rokdarbus Vācijā atpazīst un arī laprāt iegādājas, jo tas ir roku darbs, kas tiek attiecīgi novērtēts. Strādājot tirdziņā, bija iespēja arī tirgot medu un bišu vaska sveces. Interesanti, ka medu un sveces vislabāk pazīst sākumskolas skolēni. Tieši viņi, kopā ar vecākiem apmeklējot tirdziņu, stāsta par medu un svecēm, jo skolās tiek runāts par bišu dzīvi un biškopības produktu ietekmi uz cilvēku veselību. Vācijas biškopji ir ļoti aktīvi iesaistījušies projektā par jauniešu iepazīstināšanu ar biškopību, tās ietekmi uz ekosistēmu un nozīmi pārtikas produktu ražošanā. Pēc statistikas Vācijā uz vienu iedzīvotāju tiek patērēts daudz vairāk medus nekā pie mums. Tradicionāli vāciešiem strādā mūsu teiciens ‘’Sāc katru dienu ar medus karoti vienu’’, jo viņi tiešām sāk brokastis ar medusmaizi.

Valmieras apvidus rokdarbnieku darinātais Vācijas tirdziņā

Medu Vācijas pircēji cenšas iegādāties pie pazīstamiem biškopjiem, ja nē, tad vismaz izvēlas Vācijā saražoto, pret ievestajiem izturas ļoti piesardzīgi. Tirdziņā nebiju pirmoreiz, tāpēc, tie pircēji, kuri bija medu iegādājušies iepriekšējos gados un atzinuši par labu, šogad atgriezās, lai atkal iegādātos Latvijas medu. Labākais novērtējums ir tas, ka medus tiek reklamēts un ieteikts arī citiem. Kopumā Latvijas medus Vācijā tiek novērtēts kā ļoti labs un vērtīgs produkts. Bet, lai nonāktu līdz Vācijas tirgum un tur veiksmīgi tirgotu mūsu bišu saražoto, ir jāiegulda ļoti liels darbs. Vācieši ir konservatīvi un atzīst pamatā tikai savā valstī saražoto produkciju.

Ilgās sadraudzības laikā man ir izveidojušās draudzīgas attiecības ar vairākām vācu biškopju ģimenēm, kuri mani neuztver kā konkurentu, bet kolēģi un labprāt dalās savā pieredzē un iepazīstina ar citiem biškopjiem. Tā šoreiz bija iespēja nokļūt pie biškopja Ludgera Husmanna, kurš strādā Minsteres apkaimē. Viņa izaudzētās Karnikas ciltsmātes jau vairākus gadus ir sastopamas arī manā dravā. Topošās ciltsmātes tiek apsēklotas instrumentāli un daļēji kontrolētos apstākļos. Drava ir izvietota apkaimē, kur vairāk kā 10 km rādiusā ir vēl tikai divas dravas, kuras tiek apgādātas ar Ludgera Husmanna dravā izaudzētām mātēm, tās vienkārši uzdāvinot. Dravas novietnē ir izveidota apsēklošanas stacija, uz kuru biškopji ar stiklotiem nukleusiem nogādā savas bišu mātes, lai viņas varētu apsēkloties ar šajā dravā esošajiem traniem. Biškopis bija ļoti atsaucīgs, izrādīja savu saimniecību, iepazīstināja ar savām darba metodēm, pārsvarā jau mums pazīstamām. Atvadoties vienojāmies par turpmāku sadarbību.


Bišu māšu audzētāja Ludgera Husmanna dravā

Pa ceļam pabijām lielā bioloģisko produktu pārstrādes uzņēmumumā, kurā fasēja arī bioloģisko saimniecību saražoto medu. Tiekoties ar firmas vadītāju, tika izrādītas fasēšanas iekārtas, tiku iepazīstināts ar noteikumiem, pēc kādiem tiem iepirkts bioloģiskais medus. Uz jautājumu vai firmu varētu interesēt arī medus no Latvijas, firmas vadītājs bija ļoti piesardzīgs un teica, ka par to varētu padomāt, bet tikai par bioloģiskajās saimniecībās saražoto. Viņu galvenokārt interesēja saražotās produkcijas atbilstība bioloģiskā medus standartiem.

Visiem, kas šo izlasīja novēlu - ceļojiet un esiet laimīgi!

Materiālu sagatavoja,
Armands Gumbris
Biškopis

Add comment


Security code
Refresh