Biškopībā parasti ir darīšana ar lieliem skaitļiem. Bišu saimē ir desmitiem tūkstoši bišu, kārē tūkstošiem šūniņu. Ja dravā ir tūkstotis bišu saimju, tad mūsu apstākļos tā jau ir ievērojami liela drava. Starp citu, jaunās paaudzes biškopjiem varbūt tas nemaz nav zināms, bet Latvijā arī PSRS laikos bija dravas, kurās bišu saimju skaits sniedzās pāri tūkstotim. Lielās dravas veidoja kolhozi un padomju saimniecības, un tas aizsākās 1974. gadā. Pirmā lieldrava tika izveidota Vecbebros, Vecbebru sovhoztehnikumā (tur mācījās topošie biškopji un tur tolaik atradās arī Biškopības izmēģinājumu stacija). 1977. gadā Vecbebru tehnikuma dravā jau bija 1 300 bišu saimes (te gan jāatzīmē, ka tehnikums no ražojošās saimniecības tolaik bija juridiski nodalīts un tehnikumam bija sava mācību drava). 1984. gadā lielas bišu saimniecības jeb kā toreiz tās sauca – bišu fermas – bija jau vairākos rajonos un pati lielākā bija Talsu rajona “Valdgale”, kur dravas vadītājs Visvaldis Auzukalns un viņa kolēģi saimniekoja ar 2814 bišu saimēm (vēlāk, astoņdesmito gadu nogalē, saimju skaits dravā sasniedza 3000). Bet minētajā 1984. gadā, tūkstošnieku pulciņā atradās arī Valmieras rajona “Kaugurieši” un “Naukšēni”.

Ja skatāmies uz skaitli 1000 naudas izteiksmē, tad arī tā ir ievērojama summa un par to var nopirkt, piemēram, labu četru apkāru medus sviedi no Itālijas. Latvijā labi pazīstamais sociālantropologs Roberts Ķīlis gan saka, ka šodien Latvijā sabiedrība tūkstošus, vismaz tad, ja ir runa par naudu, vairs par vērtību neuzskata – vērtības tiekot skaitītas miljonos (intervija žurnālā “Kapitāls”, janvāris, 2016.g.). Ļoti ceru, ka šī vērtību devalvācija biškopjus vēl nav skārusi. Biškopjiem ir tāds teiciens (ne tikai Latvijā), ka ar bitēm par miljonāru nekļūsi, bet kārtīgai iztikai pietiekot. Tādēļ atgriezīšos pie tūkstošiem.

Izrādās ir pētnieki, kas savu laiku pavada pierakstot dažādus faktus no rakstiem par biškopību, kur minēts skaitlis 1000. Un ko tad viņi ir izlasījuši? (Informācija smelta no www.facebook.com “Historical Honeybee Articles – Beekeeping History” informācijas apcirkņiem.)

  • Esot tāda hipotēze, ka dravošanas aktīvajā sezonā (no maija līdz jūlijam) bišu saimē ikdienas iet bojā 1000 darba bišu.
  • 1000 bitēm esot jānolido 200 000 km, lai saražotu 1000 g medus.
  • Pirmais patents, ko vēsturiski kāda persona ieguvusi par bišu stropu, esot pieteikts Anglijā. Patenta autors ir Džons Gede (John Gedde, 1647-1697) un viņš patentēja diezgan sarežģītu astoņstūra kasti, kurā bija paredzēts dzīvot bitēm. Gedes strops tiek uzskatīts par šobrīd Eiropas neordināro biškopju vidū populārā Varres stropa priekšteci. Gedes strops Anglijā patentēts 1675. gadā, bet tas tā arī palicis kā vienīgais stropa patentēšanas gadījums Anglijā turpmākos 200 gadus (līdz 1879. gadam). Kontrastam, ASV šajā laikā biškopji – izgudrotāji rīkojušies daudz nadzīgāk. 1879. gadā jau esot bijuši patentēti vairāk nekā 1000 dažādi stropi.
  • Kleitons Farars (Clayton Leon Farrar) savulaik esot izpētījis, ka saimē kurā ir 15 000 bišu, 1000 bišu saražo 1 mārciņu medus (0,454 kg). Bišu saimē, kura ir divreiz lielāka un kurā ir 30 000 bišu tās pašas 1000 bites spēj saražot 1,35 mārciņas medus (0,612 kg). Bet trīsreiz lielākā saimē ar 45 000 bišu, 1000 bites saražo vairs tikai nedaudz vairāk medus - 1,45 mārciņas (0,658 kg). Tas gan nenozīmē, ka dravā vajadzētu turēt mazas bišu saimes. Tieši pretēji – lielās saimes kopumā ievāks vairāk medus nekā mazās, tikai lielajās saimēs darba ražība uz vienu biti pie zināma saimes lieluma samazinās.
  • ASV biškopības žurnāla “Gleanings in Bee Culture” kādā 1901. gada numurā esot rakstīts, ka 1000 bišu saimes spēj saražot 50 tonnas medus (no tā viegli izrēķināt, ka vidējā bišu saimes ražība ASV tolaik bijusi ap 50 kg no bišu saimes – tīri normāla raža arī mūsdienu skatījumā).
  • 2012. gadā ASV esot bijuši aptuveni 1000 biškopju, kuri intensīvi pārvadā savas bišu saimes.
  • Mozesa Kvinbija (Moses Quinby, 1810-1875) drava ar savām 1000 bišu saimēm savulaik esot bijusi lielākā drava Ziemeļamerikā. Starp citu, šis biškopis tiek uzskatīts par pirmo komerciālo (profesionālo) biškopi ASV.

Jā tūkstotis, tāds jauks un apaļš, un liels, un svarīgs skaitlis. Arī Latvijā varam atrast vienu otru interesantu skaitli. Piemēram, LTV 1. programma 2014. gada 21. septembrī ziņu raidījumā vēstīja, ka: “Tirgos un gadatirgos lielais medus laiks. Ik gadu Latvijā bites sagādā vidēji ap tūkstoš tonnu medus.”

Bet Latvijas biškopības biedrībā šobrīd ir ap 3000 biedru. Bet kad tad tika pārkāpts šis tūkstošu slieksnis? Tas notika pirms 10 gadiem, 2006. gadā, kad LBB biedru uzskaites ailēs parādījās skaitlis 1000.

Materiālu sagatavoja:
Juris Šteiselis
LBB pētnieks-konsultants

Add comment


Security code
Refresh