COLOSS ir liela mēroga projekts, kuru ieviesa 2008. gadā Eiropā. Atvasinot projekta nosaukuma saīsinājumu, tas varētu skanēt šādi: „Medus bites saimju bojāejas novēršana”. Nosaukums jau pasaka priekšā projekta galvenos darbības virzienus – skaidrot bišu saimju bojāejas iemeslus/cēloņus un kā tos novērst. Projektā iesaistās vadošie biškopības pētnieki, industrijas pārstāvji un 2012.gadā biedru skaits pārsniedza 300 no 61 valsts.

Četru gadu laikā COLOSS projektā iesaistītie paveic biškopības industrijai ļoti nozīmīgus darbus. Projekta ietvaros veic gan pētījumus, gan bišu saimju bojāejas anketēšanu gan izstrādā pētniecības metodikas, gan izstrādā grāmatu „COLOSS bišu grāmata - standarta metodes Apis mellifera pētniecībā” („The COLOSS BEEBOOK – Standard Methods for Apis mellifera research”).

Manuprāt, „COLOSS Bišu grāmata” ir nozīmīgākais COLOSS projekta devums biškopības industrijai. Tā ir kā rokasgrāmata bišu pētniekiem, bišu māšu audzētājiem un selekcionāriem. Grāmatas 26 paragrāfu izstrādē ir piedalījušies vairāk nekā 170 vadošo nozares speciālistu. Sākot ar 2013. gada sākumu Starptautiskā Bišu zinātnes asociācija (IBRA) sadarbībā ar COLOSS projektu šīs grāmatas nodaļas publicē globālajā tīmeklī. Publicētie materiāli ir brīvpieejas un tie ir pieejami ikvienam.

Aicinu biškopjus, kas lasa angļu valodā, šo iespēju izmantot. Materiāli ir pieejami COLOSS projekta oficiālajā mājas lapā http://coloss.org (materiālus skatīt šeit) un IBRA izdotā žurnāla „Journal of Apicultural Research” speciālizdevumā (materiālus skatīt šeit).

Par COLOSS projektu vairāk informāciju atradīsiet žurnāla „Biškopis” 2012. gada 4. Nr. V. Brusbārža rakstā „COLOSS projekts beidz darbu COST programmā”.

Materiālu sagatavoja:
Valters Brusbārdis
Pētnieks - konsultants

Add comment


Security code
Refresh