Latvijas Biškopības biedrība atgādina – vientuļās bites nav vientuļas, viņu draugi ir – biškopji! Aicinām iepazīties ar informāciju par kamenēm un kā iekārtot tām ligzdu savā dārzā.

Pasaulē samazinās kukaiņu sugu daudzveidība, ieskaitot ziedaugu apputeksnētājus. Tagad, pavasarī ir īstais brīdis, kad mēs katrs savā dārzā, pagalmā, varam izveidot un izvietot kukaiņu viesnīcas, lai saglabātu kukaiņu daudzveidību.

Šā gada 28. aprīlī, Ozolniekos notika seminārs "Priekšnosacījumi bioloģiskajai saimniekošanai". Seminārā tika runāts par to kā reģistrēties un kļūt par bioloģisko saimniecību, kādi nosacījumi jāievēro un kāda ir bioloģiskās saimniekošanas prakse.

21. aprīlī domubiedru grupa pie Krimuldas baznīcas izgatavoja bluķu stropus. Visus, kurus interesē bluķu stropu izgatavošana un ir vēlme iesaistīties domubiedru grupā, lūdzu rakstīt This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. vai zvanīt 29717111.

Kā jau informējām savus biedrus š.g.8. martā, šajā datumā noslēdzās Latvijas Biškopības biedrības organizētā nozares struktūras izpētei veltītā biedru aptauja. Aptauja norisinājās mēneša garumā – tā sākās 8. februārī.

Daudzkorpusu stropiem Latvijā dzimusi jauna paaudze. Idejas aizgūtas gan no klasiskajiem dravošanas principiem, gan izmantota ziemeļvalstu dravnieku pieredz dravot ar šāda tipa stropiem mūsu klimatam raksturīgos platuma grādos.

Saka, ka cilvēces progresa pamatā esot cilvēka slinkums. Piekrītu, bet ar piebildi, ka tam komplektā nāk indivīda uzdrīkstēšanās un avantūrista daba. Ja nebūtu tieši pēdējās, diez vai mūsu sencis būtu ņēmis rokās savu pirmo instrumentu – koka nūju.

Šodien ir 10. marts. Gaisa temperatūra +5oC, bet sniega sega lielākā Latvijas daļā ap pusmetru. Pirmās bišu saimes Latvijas dienvidu daļa ir veikušas izlidojumu. Šī ir zīme arī biškopim - jāizbrīvē laiks, lai pārskatītu bišu saimju šā brīža stāvokli.

Pavasaris ir sarežģīts laiks, jo nekad nevar paredzēt, kāds tas būs, īss, garš, straujš, lēns. Tāpēc, iemesli papildināt barību var būt dažādi un no tā nav ko kautrēties. Ne vienmēr bagātīgi piepildīti rāmīši ar barību rudenī, tik pat kvalitatīvi ir arī pavasarī.

Maijā bišu saime intensīvi pieaudzē perus, lai sagatavotos savai bioloģiskajai vajadzībai, veidot jaunu saimi - spietot. Lielā mēra spietošanas dinamika ir atkarīga no bišu mātes spējas nodrošināt, bites peru barotājas, ar darbu.

Uzsākot dravošanas sezonu arvien biežāk uzdodam jautājumu - kā pareizi vērtēt bišu saimi, kuri ir galvenie rādītāji veiksmīgai biškopībai. Saimju vērtēšanā būtiski ir veikt pierakstus par tās attīstību, ražību sezonā. Veicot bišu saimju izvērtējumu tām jābūt līdzīgā stāvoklī ar barības daudzumu.

Pazīstam divu veidu tehnoloģijas:

Jentera sistēma
Nicot sistēma
 

Katrs dravnieks ir apzinājis savu pašreizējo dravas stāvokļa situāciju un var nojaust pēc saimes spēka, kad varēs sākties plānotā jauno saimju veidošana. Lai gan šobrīd valda ne visai labi laika apstākļi saimes turpina attīstīties.

Bišu saimes pamatvērtība ir bišu māte un tās kvalitāte. Dravniekam jāseko saimes attīstībai, kas, galvenokārt, ir atkarīga no bišu mātes. Mātes kvalitāti nosaka gan pēc saimes attīstības, gan pēc dējumu vai peru daudzuma un izvietojuma.

Atkal aizvadīta viena biškopības sezona. Esam kļuvuši par gadu gudrāki. Bet varbūt tieši otrādi – jautājumu radies vairāk?Man tā bija atkal viena bišu māšu tirdzniecības sezona, kad biedrības uzdevumā palīdzēju tikt biškopjiem pie ārzemju mātēm. Tīši nelietoju vārdus ”kvalitatīva ciltsmateriāla” kuri te it kā būtu vietā. Kāpēc?

Dabīgos apstākļos bišu saime spēj pati sev nodrošināt nepieciešamo mikroklimatu ziemošanas laikā. Tāpēc spēcīgas saimes nevajadzētu īpaši nosiltināt, sevišķi siltās ziemās. Sausā, pietiekami ventilējamā stropā, ar pietiekamu daudzumu kvalitatīvas barības, bišu saime spēj pārziemot arī bargos salos.

Šodien, kad lielākā daļa biškopju strādā ar bitēm, kas ilgu laiku selekcionētas cilvēkam vēlamā virzienā, miermīlība, laba medus ienesuma izmantošana utt., pateicoties tam, novārtā atstāta pati galvenā īpašība – sugas izdzīvošanas spēja.