Par šī unikālā produkta īpašībām cilvēce zinājusi jau sen, tas izmantots kā veselīgas un ilgas dzīves nodrošināšanas līdzeklis dažādos vēsturiskajos laikos un kultūrās.

Senajā Ķīnā to sauca par imperatoru ēdienu un tas bija pieejams tikai imperatoram un augstāko kārtu cilvēkiem, lai būtu veseli un veicinātu enerģijas pārpilnību.

Senajā Indijā jau izsenis maharadžas to novērtējuši kā atslēgu  jaunības un dzīvīguma uzturēšanai.

Bišu māšu peru pieniņš ir bišu zemrīkles un virsžokļa dziedzeru sekrēts, ar ko bites baro perus -  savus kāpurus. Atkarībā no tā vai cirmenītis šo pieniņu dabū 3 dienas vai arī tik, cik grib, no tā izaug darba bite, kura dzīvo vasarā 30 dienas vai arī bišu māte, kura pēc apaugļošanās dēj olas un nodzīvot var pat līdz 5-7 gadiem.

Kopš seniem laikiem bišu māšu peru pieniņš ticis lietots dažādu cilvēku organisma funkciju uzlabošanai, t.sk.:

  • aktivizē imūnsistēmu, ļaujot labāk cīnīties ar infekcijām, kā arī īpaši atlabšanas periodā pēc slimošana;
  • situācijās, kuras saistītas ar palielinātu fizisko , garīgo vai emocionālo slodzi;
  • palīdz mazināt nogurumu;
  • aktivizē smadzeņu darbību -  palīdz pret depresiju, stresa hormonu kaitīgo ietekmi;
  • palielina dzīvotprieku un kognitīvās spējas, menopauzes simptomu mazināšanai (pretnovecošanās efekts).

Pēc satraucošo ziņu skatīšanās Vakara Panorāmā vai citos ziņu raidījumos, kur redzami cilvēki maskās un tiek uzskaitīti saslimušie un mirušie, vakarā vienalga ir jāiet gulēt, taču var gadīties, ka aizmigt vairs nevar. Tāpēc pirms gulētiešanas  vismaz 1h nedrīkst skatīties nekādos ekrānos, - ne TV, ne datorā, ne telefonā.

Šo laiku vēlams aizpildīt ar kaut ko nomierinošu  - rūpes par sevi, gatavošanas gulētiešanai, u.c Šīs stundas laikā var uzvārīt nomierinošu tēju, kurai ļauj ievilkties un tad to lēnām izdzer. Tējai liek klāt 1-2 tējkarotes medus, ja nepatīk tik salds, tad mazāk , ja patīk, tad var divas. Medus pabaro smadzenes, jo satur vienkāršos cukurus. Pabarotas smadzenes labāk saregulēs savu darbību tā, lai varētu pagulēt. Bez tam medus pēc zāļu sievu teiktā pastiprina arī tējas augu  nomierinošo efektu.

Propoliss ir bišu produkts, taču tā izcelsme nav no bišu organisma. Bites to savāc dabā no dažādu koku pumpuru un lapu sveķiem, Latvijā visbiežāk no apsēm , papelēm arī bērziem u.c.

Propolisam piemīt pretbaktēriju, pretsēnīšu, pretvīrusu ietekme, organismā darbojas arī kā savelkošs un asinsvadus nostiprinošs, kā arī tam piemīt pretsāpju īpašības.

Apiterapeite-neiroloģe Maruta Naudiņa šajā vīrusu laikā iesaka dažus vērtīgus padomus, kā, izmantojot propolisu, var sargāties no saslimšanas.

Fragments no Žaņa Jesko raksta: "Medus kvalitatīvo rādītāju izmaiņas atlaidināšanas rezultātā"
Rakstu pilnā apjomā lasiet žurnāla “Biškopis” jūnija numurā

22. februārī Starptautiskajā Latgales reģiona biškopju konferencē tika prezentēts ziņojums par medus kvalitatīvajiem rādītājiem un to izmaiņām atlaidināšanas rezultātā. Lai lauztu sabiedrībā klīstošos mītus par medu un tā kvalitātēm kā atlaidināšanas, tā uzglabāšanas laikā un saliktu visu pa plauktiņiem, tapis padziļināts pētījums par Žanja Jesko veikto nelielo eksperimentu.
(..)

Eksperiments

Bieži vien dzirdam apgalvojumu, ka medu nedrīkst sildīt, jo sildīts medus zaudē savu vērtību. Taču reti kurš precīzi un argumentēti spēj izskaidrot, kurš rādītājs un kādā mērā medū sildīšanas laikā mainās. Tāpēc tika nolemts veikt nelielu eksperimentu, atlaidinot medu, un veikt tā galveno kvalitatīvo rādītāju, kuru vērtības sildīšanas rezultātā varētu kaut kādā veidā mainīties – ūdens satura, diastāžu aktivitātes un HMF satura –, mērījumus gan pirms, gan pēc atlaidināšanas.

2001. gadā Līgas Drukaļskas, Jura Šteiseļa un Diānas Zagorskas izstrādāto darbu "Laba ražošanas prakse biškopībā" skatīt šeit.

Pārdošanai sagatavotajam un tirdzniecībā esošam medum jābūt marķētam, tas nozīmē tam jābūt ar etiķeti. Uz etiķetes jābūt informācijai par produktu saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 964 no 23.11.2004. „Pārtikas preču marķēšanas noteikumi’’.

Jau kopš 2000.gada Latvijas Biškopības biedrībai (LBB) pieder preču zīme „Ievākts Latvijā”.

Kāds Vācijas bitenieks iesūdzējis valsti tiesā. Viņa bišu ievāktajā medū konstatēti ģenētiski modificētās (ĢM) kukurūzas ziedputekšņi no netālā kukurūzas lauka, kur ģenētiski modificētā kukurūza MON 810 tika audzēta pētnieciskiem nolūkiem. Kā beidzās šī prāva? Par to februāra sākumā tika ziņots vairākos Eiropas ziņu portālos.

Liepu saldajai smaržai par godu jūliju sauc par liepu mēnesi. Ar liepu ziedēšanu saistās saldi smaržojošs vasaras vidus, bet ziemas vakaros smaržīga liepziedu tējas tase ar medu.