2014. gada rudenī Itālijas dienvidos vairākās dravās tika konstatēta mazā stropa vabolīte. Ziņa neapšaubāmi radīja satraukumu Eiropas biškopju sabiedrībā – tā bija pirmā reize, kas medusbišu stropu parazīts tika atklāts Eiropā. Turklāt to konstatēta nevis kādā vienā punktā, bet jau vairākās dravās Kalabrijā un Sicīlijā. Itāļu atbildīgās iestādes veica lielu darbu kaitēkļa identificēšanā un ierobežošanā, pienāca ziema un ziņas par šo tēmu noklusa.

LBB šoruden aicina biškopjus pievērst pastiprinātu uzmanību Varroa ērces stāvoklim un apmēram bišu saimēs. It īpaši aicinājums uzmanīties biškopjiem, kuri plāno ērču ierobežošanu uzsākt vēlu rudenī, piemēram, skābeņskābes sublimēšana vai pilināšana oktobrī un novembrī, vai arī vēla HiveClean apstrāde septembra beigu posmā. Pateicoties pagājušā gada siltajam rudenim, ziemai un agrajam pavasarim, šogad Varroa ērču populācija rudenī bišu saimēs ir vērojama augstāka nekā ierasti. Īpaši kritiska situācija var būt pamatsaimēs, kuras nav izspietojušas un no kurām nav veidoti atdaleņi, un saimes visu aktīvo sezonu intensīvi strādājušas un perojušas!

Biškopju saietā 2011 dalīto pret varrozes līdzekļu lietošanas instrukcijas:

Augu aizsardzības līdzekļu (AAL) lietošana. Ir sākusies jaunā sezona gan biškopjiem, gan citiem lauksaimniekiem. Kā katru gadu biškopjiem aktuāls ir jautājums par bišu aizsardzību no AAL.

Ir saņemtas pirmās atsauksmes par rezultātiem varru ierobežošanā izmantojot skudrskābi.

Skudrskābes lietošanas laiks varru ierobežošanai ir beidzies, vēl var lietot skābeņskābi.

Augu aizsardzības līdzekļu (AAL) lietošana. Ir sākusies jaunā sezona gan biškopjiem, gan citiem lauksaimniekiem. Kā katru gadu biškopjiem aktuāls ir jautājums par bišu aizsardzību no AAL.

Attachments:
Download this file (aal_dienesti.doc)aal_dienesti.doc[ ]30 kB

Pazīstamākās no sēņu izraisītām slimībām bitēm ir kaļķu peri, taču zināmas vēl dažas, kuras gan praktiski novēro krietni retāk.

Zinātnieki bitēm izpētījuši, ka bitēm ir ap 18-20 vīrusiem, kuri atrasti bitēs un var būt bišu saslimšanas izraisītāji. Lielākā daļa šo vīrusu gan nekādas specifiskas slimības pazīmes neizraisa un saslimšanai nav raksturīga strauja norise vai ātra bišu saimes bojāeja. Būtiskākais kaitējums ir bišu saimes lēna novājināšanās un bišu dzīves ilguma saīsināšanās.

Parazitārās slimības ir slimības, ko izraisa vienšūņi, tārpi, ērces vai kukaiņi. Ja par vīrusiem, sēnēm un baktērijām saka, ka tās inficē organismu, tad par parazītu slimību izraisīšanu apzīmē par invāziju un runā par invadēšanos.

Pēdējā laikā ir novērota varru rezistence pret dažādiem sintētiskajiem varroacīdiem, kas izraisa preparātu efektivitātes strauju samazināšanos. Tādēļ, aizvien izplatītākas ir metodes, kad tiek kombinēti dažādi preparāti. Šādu metožu efektīgumu arī ir atzinuši Dānijas biškopji.

Situācija ar biškopībā pieejamajām zālēm bišu ārstēšanai nav tā labākā. Reģistrēto zāļu ir maz, bet vajadzība pēc tām tomēr pastāv.