2014. gada rudenī Itālijas dienvidos vairākās dravās tika konstatēta mazā stropa vabolīte. Ziņa neapšaubāmi radīja satraukumu Eiropas biškopju sabiedrībā – tā bija pirmā reize, kas medusbišu stropu parazīts tika atklāts Eiropā. Turklāt to konstatēta nevis kādā vienā punktā, bet jau vairākās dravās Kalabrijā un Sicīlijā. Itāļu atbildīgās iestādes veica lielu darbu kaitēkļa identificēšanā un ierobežošanā, pienāca ziema un ziņas par šo tēmu noklusa.

Šķita, ka ar problēmu esam laimīgi tikuši galā. Diemžēl - nekā! 2015. gada septembrī atkal trauksmaina ziņa no Itālijas dzīvnieku veselības un pārtikas drošības institūcijas (Italian health authority and research organization for animal health and food safety): 16. septembrī vabolīte atrasta 8 atdaleņos (no pavisam 32 atdaleņiem) kas tikuši izveidoti Kalabrijas reģionā augusta sākumā un paredzēti aveņu apputeksnēšanai.

Jaunākā ziņa par šo tēmu pienākusi no Eiropas Pārtikas drošības iestādes (European Food Safety Authority - EFSA) 15. decembrī. Tajā stāstīts, jauni invāzijas gadījumi, kas atklāti minētajā Itālijas reģionā 2015, gada septembrī un oktobrī nozīmē, ka pērn veiktie pasākumi vabolīšu invāzijas perēkļos nav devuši vēlamos rezultātus un kaitēklis pilnībā nav izskausts. Veterinārie eksperti izveidojuši divus matemātiskos modeļus, lai paredzētu, cik ātri mazā stropa vabolīte dabiskā veidā var izplatīties. Secināts, ka dabiskā vabolītes pārvietošanās no Kalabrijas uz 250 km attālo Abruco reģionu varētu notikt 100 gadu laikā. Taču saimju pārvadāšana šo procesu var krietni paātrināt. Tādēļ EFSA publicējusi dažus mazās stropa vabolītes izplatības riskus samazinošus ieteikumus: 1) bišu māšu sūtījumos pietiekoši efektīvas ir vizuālās kontroles, 2) bišu un biškopības produktu, kā arī lietota biškopības inventāra pārsūtīšana ir drošāka, ja sūtījumu ietin smalkā sietā (acs izmērs 2 mm) – tas pasargā sūtījumu no vabolītēm pārsūtīšanas laikā, 3) bišu produktu un lietotā inventāra saldēšana, karsēšana un žāvēšana ļoti efektīvi novērš vabolīšu pārvietošanas iespēju, 4) biškopjiem ieteicams veikt pierakstus, kuros precīzi atzīmēta bišu pārvietošana.

Nevēlos biedēt, bet Latvijas biškopjiem būtu jāapdomā pirms ieved bites no Itālijas: Pagaidām netiek sniegta vērā ņemama informācija, ka vabolīte Latvijas klimatā neiedzīvosies. Tieši pretēji, tā jau ir adaptējusies dzīvei ASV ziemeļos un Kanādā. Un, starp citu, 2013. un 2014. gadā Latvijā ievestas 1120 bišu saimes no Itālijas (attiecīgi pa gadiem 672 un 448, avots - TRACES). Ziņas par 2015. gadu vēl nav pieejamas. Tiesa, neesam Baltijā vienīgie – Igauņi minētajos divos gados no Itālijas ieveduši 1777 bišu saimes. Lietuvieši ar bišu pavairošanu tiek galā paši saviem spēkiem.

Plašāk lasiet:
http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/scientific_output/files/main_documents/4328.pdf

Materiālu sagatavoja:
Juris Šteiselis
17/12/2015

Add comment


Security code
Refresh