Par bišu stropu pārvietošanas aizliegumu bakteriālās iedegas perēkļos un buferzonās

Par bišu stropu pārvietošanas aizliegumu bakteriālās iedegas perēkļos un buferzonās.

Valsts augu aizsardzības dienests, saistībā ar augu karantīnas organisma – bakteriālā iedega (Erwinia amylovora) – izplatību un augļukoku ziedēšanas laika tuvošanos, vērš uzmanību uz piesardzības pasākumiem, lai novērstu tālāku slimības izplatīšanos.

Saimniekaugu (ābeles, bumbieres, pīlādži, vilkābeles, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes u.c.[1]) ziedēšanas laikā bites, aplido ziedošus augus plašā teritorijā ap stropu un var pārnest baktērijas no slimajiem augiem uz veselajiem, tādā veidā var notikt tālāka augu inficēšanās tuvumā esošajos dārzos. Līdz ar to, laikposmā no saimniekauga ziedēšanas sākuma līdz vismaz divām nedēļām pēc saimniekauga ziedēšanas beigām nedrīkst pārvietot bišu stropus no organisma perēkļa vai buferzonas un ievest bišu stropus bakteriālās iedegas perēklī vai buferzonā. [2]

Uz 2024. gada veģetācijas sezonas sākumu Latvijas teritorijā ir 26 bakteriālās iedegas perēkļi, ap kuriem noteikta 3 km buferzona un ir spēkā iepriekš minētais aizliegums. Atklājot slimības perēkļus jaunās teritorijās, lēmumi par buferzonas noteikšanu tiek publicēti Latvijas Vēstnesī. Aktuālo buferzonu kartes ir ievietotas tīmekļvietas adresē https://www.vaad.gov.lv/lv/bakterialas-iedegas-buferzonas un sniegtas arī zem šī raksta.

Gadījumos, kad vairāki perēkļi atrodas nelielos attālumos, buferzonas pārklājas un apvienojas. Lielākās buferzonu platības ir Dienvidkurzemes novadā, Jelgavas un Augšdaugavas novados. Informācija par apdzīvotām vietām un pagastiem, kuros atrodas perēkļi un ietilpst to buferzonas, apkopota zemāk sniegtajā tabulā.

Vairāk par bakteriālo iedegu E. amylovora var uzzināt Dienesta tīmekļvietnē, sadaļā “Skaidrojumi, Augiem kaitīgie organismi”

Skaidrojumi:

[1] bakteriālās iedegas saimniekaugi ir arī eriobotrijas Eriobotrya Lindl., mespili Mespilus L., ugunsērkšķi Pyracantha M.Roem., Dāvida fotīnijas Photinia davidiana (Decne.) Cardot.

[2] Ministru kabineta 2008.gada 21.jūlija noteikumu Nr. 575 “Bakteriālās iedegas apkarošanas un izplatības ierobežošanas kārtība” 14.punkts 15.04.2024 Nr . 17-3.10/16 Uz Nr . Aizsargājamās zonas. Informatīvais materiāls par to, kā rīkoties, ja uz saimniekauga pamanīti slimības simptomi, atrodams saitē https://www.vaad.gov.lv/lv/media/174/download.

Papildus informāciju var iegūt arī vēršoties Dienesta reģionālajās nodaļās Kurzemē, Zemgalē un Latgalē, vai Augu karantīnas departamentā (e-pasta adrese akd@vaad.gov.lv; tālr. 67550928).

Bakteriālās iedegas perēkļi uz 2024.gada sezonas sākumu atrodas sekojošās Latvijas vietās:

Novads Perēkļu skaits novadā Pagasts Perēkļu skaists pagastā Citi pagasti, pilsētas, kuros iesniedzas buferzonas
Dienvidkurzemes 16 Gaviezes 1 Virgas, Bunkas
Otaņķu 3
Nīcas 12
Saldus 2 Blīdenes 2
Jelgavas 4 Glūdas 1 Jelgavas novada – Zaļenieku, Lielplatones,
Vircavas, Platones, pagasti
Dobeles novada – Krimūnu pagasts
Elejas 1
Sesavas 2
Bauskas 1 Viesturu 1 Svitenes, Rundāles
Augšdaugavas 3 Pilskalnes 1 Šēderes, Sventes
Demenes 2
Kopā 26

Informatīvais materiāls par to, kā rīkoties, ja uz saimniekauga pamanīti slimības simptomi

Previous
Previous

Politiķu centieni noslāpēt pesticīdu ierobežojumus apdraud iedzīvotāju veselību un vidi

Next
Next

Sākusies pieteikšanās 2024. gada atbalsta maksājumiem