Bez maksas medus analīzes uz pesticīdu atliekvielām

Izmantojiet iespēju iegūt pesticīdu atliekvielu medū analīzes bez maksas!

Sakarā ar pesticīdu atlieku problēmas saasināšanos biškopības produkcijas ieguvē, LBB veic pētījumu un vēlas vienlaicīgi piedāvāt veikt pesticīdu atliekvielu analīzes biškopju saražotajam medum, kuri dravo riska zonās un/vai riska apstākļos. Visiem noteikti šādas analīzes nav nepieciešamas, taču daudziem varētu būt aktuālas.

Ziņa par šo aktivitāti jau tika izsūtīta e-pastos 21.05.2024. Daudzi pieteicās, bet medus paraugus tā arī nav atsūtījuši. Tā kā ir vēl iespēja atsūtīt uz LBB biroju medu, lai iegūtu analīzes par lauksaimniecībā lietoto pesticīdu atliekvielu esamību. Informācija par rezultātiem nekur netiks personalizēta un izplatīta, rezultātus LBB izmantos tikai kopsavilkumos.

Kas ir riska zonas vai apstākļi?

1. Intensīvas lauksaimniecības kultūru platības, kur intensīvi lietoti AAL (augu aizsardzības līdzekļi) un bites vāc nektāru – īpaši atzīmējami rapša lauki (ziemas, vasaras) un lauka pupu lauki.

2. Labības lauki, kuros daudz ziedošu nezāļu (nektāraugi – rudzupuķes u.c.) gan augšanas laikā lietoti AAL, gan arī pirms novākšanas, ja lietots glifosāts.

3. Griķu lauki, ja veikta apstrāde ar glifosātu pirms kulšanas un laukā vēl ir ziedoši augi.

4. Pļavas, zālāji, papuves, ja tie apstrādāti ar glifosātu, pēc apstrādes vēl dažas dienas augi vēl izskatās dzīvi un izdala nektāru, kuru var savākt bites.

5. Kādi vēl citi apstākļi, kur varētu rasties šāda veida piesārņojuma risks un apdraudējums. 

Medus paraugu (vismaz 500 g apjomā, 2024. gada medus, ar medus izsviešanas datumu) var atvest uz LBB biroju, Rīgas ielā 22C, Jelgavā vai izmantot Omniva pakomātu starpniecību, sūtot paciņu uz TC "Valdeka", Rīgas iela 11a, saņēmēja tālrunis: 20020117.

Paraugam jāpievieno īpašnieka kontaktinformācija (vārds, uzvārds, telefons, e-pasts), kā arī apraksts par vietu un nektāraugiem, kādos drava novietota.

LBB jūsu sniegto informāciju (privātos datus) bez jūsu piekrišanas nepublicēs, neizplatīs un nenodos trešajām personām.

Ja jautājums par iespējamo augu aizsarglīdzekļu atlieku piesārņojumu ir aktuāls, tad aicinu pieteikt savu paraugu un sazināties rakstiski ar Inetu Eglīti, e-pasts: ineta.eglite@strops.lv, tālrunis: 27025600. 

Ja vēlaties šīs analīzes, bet uzreiz nevarat iesniegt paraugu, arī sazinieties, lai rezervētu šo iespēju, jo analizējamo paraugu skaits ir limitēts.  

Previous
Previous

Biškopju vasaras saiets 2024 – programma

Next
Next

Profesionālās pilnveides kursi “Biškopība iesācējiem”