Pesticīdu atliekvielas medū
Pesticīdu atliekvielas medū / J. van der Steen
2023. gada septembris
Kopsavilkums
Medū var konstatēt pesticīdus. Biškopis tur neko nevar darīt, jo pesticīdi atrodas vidē un bites ievāc pesticīdu atliekvielas līdz ar barības līdzekļu izgūšanu dabā. Pamatojoties uz neseno EFSA ziņojumu par pesticīdiem pārtikā, visvairāk konstatētie pesticīdi medū ir lauksaimniecības izcelsmes pesticīdi - tiakloprīds, acetamiprīds, bimoksistrobīns, glifosāts, hlorpirifoss, fosetils, flonikamīds, boskalīds un hlorfluazurons. Medū konstatētas arī Varroa ierobežošanas vielas amitrāze un kumafoss. Apmēram 1 no 5 medus paraugiem pesticīdus vispār nekonstatēja, un 4 no 5 medus paraugiem varēja konstatēt tikai vienu pesticīdu. Tikai retos gadījumos pesticīdu daudzums pārsniedza atliekvielu maksimāli pieļaujamo daudzumu (MRL), bet visos gadījumos analizētie medus paraugi atbilda pārtikas nekaitīguma/tirdzniecības slieksnim. Šajā informatīvajā ziņojumā ir aprakstīts, kā pesticīdi nonāk stropā, kā medus bišu saime attīra medu un kā medū esošie pesticīdi var būt saistīti ar medus patēriņu un toksisko ietekmi.
Pesticīdi medū
INSIGNIA rezultāti 2019., 2020. un 2022. gada pētījumos parādīja, ka pesticīdu atliekvielas ir konstatējamas katrā stropā. Vienkārši, tas ir vides atspoguļojums; pesticīdu atliekvielas ir visur, sākot no ļoti maziem daudzumiem apvidos, kur pesticīdus nelieto – aerosolu drifta, augsnes erozijas, putēšanas un iztvaicēšanas ietekmē, līdz ievērojamam daudzumam tuvās pesticīdu lietošanas vietās. Tas rada jautājumu, vai šie pesticīdi nokļūst arī medū. Šeit darbojas ļoti interesants mehānisms; tas ir atkarīgs gan no pesticīda fizikāli ķīmiskajām īpašībām, gan no medus izgūšanas un filtrēšanas procesa.
Vispirms apskatīsim pesticīdu fizikāli ķīmiskās īpašības. Lielākā daļa pesticīdu (aktīvās vielas + nesošās vielas) ir īpaši izstrādāti, lai pieliptu dabīgajam vaskam, kas pārklāj augu lapas, zarus, ziedus un augļus. Atbilstoši, tie ir lipofīlie (taukus mīlošie) pesticīdi. Lielākā daļa pesticīdu ir lipofīli. Savukārt, citi pesticīdi ir izstrādāti tā, lai iekļūtu auga vaskulāro šķidrumu plūsmās auga iekšienē. Tie šķīst augā esošajā ūdenī. Tāpēc tie ir hidrofīli (ūdeni mīloši) pesticīdi. Ir ļoti lipofīli un ļoti hidrofīli pesticīdi, un daudzi starpstāvoklī esoši. Jo labāk pesticīds šķīst ūdenī, jo lielāka iespēja, ka tas nonāks medū, un jo labāk tas šķīst taukos (tātad arī bišu vaskā), jo mazāka iespēja, ka tas nonāks medū. Šī sakarība ir izteikta kā "logP". Neatkarīgi no logP, arī citi faktori, piemēram, temperatūra, koncentrācija un ekspozīcijas laiks, ietekmēs pesticīdu izplatīšanās fizikāli ķīmiskos procesus bišu vaskā un medū. Ņemot vērā lielo lauksaimniecībā izmantoto dažādu aktīvo vielu skaitu, logP vērtību atspoguļojamais intervāls ir ļoti plašs. Kopumā, jo augstāka ir logP vērtība, jo viela ir vairāk taukus mīloša, un jo zemāka, jo pesticīds ir ūdeni mīlošāks. Interesentiem, logP smalkāk paskaidrots šīs informatīvās vēstules pielikumā, ko atradīsiet zem atsaucēm.
Pesticīdi stropā
Tātad, kas notiek stropā? Taukus mīlošie pesticīdi, kas nokļūst stropā ar nektāru, ziedputekšņiem, ūdeni un tieši ar barības vācējas bites matiņiem, iekļausies bišu vaskā, bišu maizē un cirmeņu - kūniņas apvalkos. Tās ir sekas pesticīdu atšķirīgajai afinitātei (cik viegli viela reaģē un sasaistās ar citām vielām) ar šīm stropā esošo produktu grupām. Lielākā daļa šie pesticīdi nonāk vaskā, jo tā ir lielākā virsma bišu saimes ligzdā.
Nektāra un ūdens piesārņojuma gadījumā, pesticīdi migrēs no ūdens vaskā. No otras puses, ūdeni mīlošie pesticīdi paliks medū un ūdenī. Praksē bišu vasks darbojas kā attīrītājs, sevī piesaistot lielāko daļu pesticīdus no nektāra, un pēc pārstrādes, arī medu. Kad medu sviež un filtrē, varat iedomāties, ka jo vairāk vaska daļiņu ir medū, jo lielāka iespēja, ka medū konstatēs pesticīdus, kas piesaistīti šīm vaska daļiņām.
Kādi pesticīdi ir medū?
Kādi pesticīdi ir atrodami medū? Es izmantoju Eiropas Savienības ziņojumu par pesticīdiem pārtikā, kuru ir sagatavojusi Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) 2019. gadā, lai atspoguļotu, kas ir konstatēts EFSA pētījumā, un tādējādi arī norāda, ko konstatēs Insignia-EU 2023. gada pētījumā. Šajā EFSA pētījumā analizēja 1301 medus un ziedputekšņu paraugus. Tā kā pamatā analizēts ir medus, es šajā ziņojumā attiecināšu datus tikai uz medu. No 1301 paraugiem, aptuveni 80% paraugos bija konstatējamas pesticīdu atliekvielas. Medū konstatēja 27 dažādas pesticīdu atliekvielas; daļā medus paraugu konstatēja vairāk nekā vienu pesticīdu. Visbiežāk konstatētie pesticīdi bija tiakloprīds*, acetamiprīds*, amitrāze*, dimoksistrobīns, hlorāti, azoksistrobīns*, glifosāts*, hlorpirifoss, bromīda joni, fosetils, kumafoss, flonikamīds, boskalīds* un hlorfluazurons*. Septiņus pesticīdus, kas apzīmēti ar *, konstatēja daudzumos, kas pārsniedz MRL (skaidrojumu skatīt nākamajā rindā). Vairumā gadījumu tas attiecās tikai uz vienu paraugu. MRL ir maksimālais pieļaujamais atliekvielu līmenis, kas ir pesticīdiem-specifisks. Tas ir pesticīdu daudzums pārtikā, kas tiek uzskatīts par pieņemamu tirdzniecībai un nekaitīgs patērētājam. Amitrāzi un kumafosu izmanto biškopībā, lai apkarotu varroa ērci. Herbicīds glifosāts ir interesanta viela, jo tas ir fitotoksisks, un nogalina lielāko daļu augu, tādējādi arī iznīcina barības avotu bitēm.
Perspektīvā MRL un ADI medū
Lai apskatītu pesticīdu atliekvielas medū no patērētāja skatpunkta, es pievērsīšos tiakloprīdam, neonikotinoīdu grupas insekticīdam. MRL nozīme ir paskaidrota rindkopā augstāk - "Kādi pesticīdi ir medū?". ADI ir jauns jēdziens šajā informatīvajā ziņojumā. Saīsinājums ADI ir saistīts ar cilvēka veselību, un nozīmē "Pieļaujamā uzņemšanas norma"; daudzums, ko uzskata par drošu cilvēka uzturā. Pamatojoties uz EFSA publikācijām, MRL = 0,15 līdz 0,20 mg tiakloprīda/kg medus (EFSA 2016.4418) un ADI = 0,01 mg/kg ķermeņa svara (ķs). MRL un ADI norāda, ka cilvēkam, kas sver 1 kg, ir jāuzņem 67 grami medus ar 0,15 mg tiakloprīda/kg medus, lai uzņemtu un sasniegtu ADI. Ja pārnes aprēķinu uz bērnu, kura svars ir 5 kg, tad tas nozīmē, ka bērnam ir jāpatērē 5 x 67 grami šī medus = 335 grami dienā, lai sasniegtu toksisko tiakloprīda līmeni. Pieaugušam biškopim dienā jāpatērē 80 x 67 grami = 5,4 kg, lai sasniegtu toksisko tiakloprīda līmeni. Viena tējkarote medus sver aptuveni 4 gramus, tātad 335 grami ir 84 tējkarotes un 5,4 kg ir 1350 tējkarotes.
Kopumā ir skaidrs, ka pesticīdus var konstatēt ievērojamā medus daļā, taču ir arī acīmredzams, ka, ņemot vērā cilvēku veselību, cilvēkam ir jāpatērē nereāls medus daudzums, lai uzņemtu šo pesticīdu toksisko daudzumu.
Atsauces
The 2019 European Union report on pesticide residues in food, European Food Safety Authority (EFSA), Luis Carrasco Cabrera and Paula Medina Pasto: The 2019 European Union report on pesticide residues in food | EFSA (Europa. eu)
Morales, María Murcia, et al. "Distribution of chemical residues in the beehive compartments and their transfer to the honeybee brood."Science of the Total Environment710 (2020): 136288.
EFSA 2016.4418. Modification of the existing maximum residue level for thiacloprid in honey | EFSA (Europa.eu)
EFSA 2019.5595. Peer review of the pesticide risk assessment of the active substance thiacloprid - - 2019 - EFSA Journal - Wiley Online Library
Pielikums
LogP
Log P ir logaritms pie bāzes 10 no oktanola–ūdens daļas aprēķina koeficienta. Citiem vārdiem sakot, pesticīda daudzuma iznākums (P), kas šķīst oktanolā (tauku spirtā), un izdalīts ar ūdenī izšķīdušo daudzumu. Piemēram, ja oktanolā izšķīst divreiz lielāks pesticīda daudzums nekā ūdenī, tad P=2, bet, ja ūdenī izšķīst divreiz lielāks pesticīda daudzums nekā oktanolā, tad P ir 0,5. Tādējādi šis koeficients var būt liels, ja pesticīds šķīst tikai taukos, vai ļoti mazs, ja tas šķīst tikai ūdenī. Lūk, tāpēc tiek parādīts logaritms pie bāzes 10; LogP. Log izsaka cik reizes P ir jādala ar skaitli 10. Piemēram, ja P=100, tad tas nozīmē, ka oktanolā izšķīst 100 reizes vairāk pesticīdu nekā ūdenī. Līdz ar to logaritms ir 2, jo 100/10=2. Gadījumā, ja P ir 1, kas nozīmē, ka oktanolā izšķīst tāds pats vielas daudzums kā ūdenī, logP=0. Logaritma likums nosaka, ka 10log no 1=0. Līdz ar to, ja P skaitļa vērtība ir mazāka par 1, tad logP ir negatīvs. Piemēram, iepriekš minētais P=2 rezultējas, ka logP ir 0,3; savukārt ja P=0,5 tad logP ir -0,3.