Bišu māšu audzēšanas tehnoloģijas

Pazīstam divu veidu tehnoloģijas:

Jentera sistēma

Nicot sistēma

Abas šīs sistēmas vienlīdz veic vienu un to pašu darbību. Mākslīgā ceļā panākam, ka bišu māte mums iedēj šūnas pasākumā oliņas un biškopja uzdevums ir turpināt tālāku māšu audzēšanas procesu.

Tālāk apskatīsim sīkāk Jentera kāres uzbūvi un darbības principus.

Komplektā ietilpst pamatne:

  • Divu veida pasākumi (brūnā krāsā)

  • Divu veida korķi (dzeltenā krāsā)

  • Un, ja ir vēlēšanās, māšu krātiņi (ruļļu izskatā)(Vieni ruļļi izmantojami abām sistēmām, bet izmantojot tos Jentera sistēmā ruļļu gali jāapgriež)

Darba kārtība:

1. Ieteicams šo pamatni iestiprināt peru kāres pamatnē.

2. Kad tas darīts noņemam visas detaļas un no aizmugures saliekam pamatnē pasākumus un no priekšas izsmērējam ar medu. Uzliekam medum virsū mākslīgo šūnas restīti un dodamies uz stropu lai ieliktu bišu saimē. Bites šo veidojumu tālāk izspodrinās pēc saviem likumiem. Šādi kāre var stāvēt stropā neierobežotu laiku. Pieredze rāda, ka bišu mātes šajā šūnā dēj nelabprāt bez piespiedu vajadzības, bet medus gan tiek likts. Tāpēc pirms mātes ievietošanas šajā kārē, pāris stundas iepriekš, jāpārliecinās vai kāre ir darba kārtībā.

3. Kāre ir iedzīvojusies bišu saimē, tad arī izvēlās dienu kad uzsākt bišu māšu audzēšanu. No stropa izceļam audzējamo kāri un uzliekam nosedzošo vāku, bet vidus caurumu atstājam vaļā, jo pa to mēs ielaidīsim bišu māti. Jāatrod saimē bišu māte, jāsaņem un jāuzlaiž uz pamatnes. Aizveram vāciņu un atliekam visu kāri atpakaļ stropā. Un gaidām kas sanāks. Pirmo apskati var veikt pēc sešām stundām. Ja bišu māte ir sadējusi, noņemam nosedzošo vāku un atliekam kāri stropā atpakaļ, lai turpinās tālāka oliņu attīstība. Sev noteikti ir jāpiezīmē, kad tika sadētas oliņas, lai pēc tam precīzi noteiktu cirmeņu vecumu.

4. Izmantojam pasākumu pārlikšanas kāri. Kad cirmeņi izšķīlušies pārliekam uz pārlikšanas kāres. Liekam audzētājsaimē. 15 dienaktī no iedēšanas brīža kannas pārvietojam uz krātiņiem vai ruļļiem, 16 diennaktī dzimst bišu mātes.

LBB instruktore – konsultante: Santa Biļinska