Varru ierobežošana
Pēdējā laikā ir novērota varru rezistence pret dažādiem sintētiskajiem varroacīdiem, kas izraisa preparātu efektivitātes strauju samazināšanos. Tādēļ, aizvien izplatītākas ir metodes, kad tiek kombinēti dažādi preparāti. Šādu metožu efektīgumu arī ir atzinuši Dānijas biškopji.
Jo, ja agrāk pietika ar vienreizēju saimju apstrādi, tad šobrīd situācija ir mainījusies. Varru skaits saimēs atjaunojas straujāk, ko izraisa tas, ka ir pilnīgi vai daļēji rezistentas ērces. Masveidā šādu situāciju ir piedzīvojuši Lietuvas biškopji, kas ilgstoši lietoja Gabon PA-92. Rezultātā preparāts nedarbojas ar tādu efektu kā gaidīts. Jo lielāks skaits ērču paliek saimē, jo ātrāk pieaug to skaits līdz kritiskam daudzumam. Ir vairāki biškopji, kas izmanto vairākas metodes, preparātus, ar domu, ja nedarbojas viens – palīdzes otrs. Jāpiebilst, ka neapdomīgi rīkojoties, ir iespējams, ka kāda kombinācijas var kaitēt bitēm. Līdzīgi kā tās ir cilvēka gadījumā, ja atsevišķi kādas zāles ir maz bīstamas, tad lietojot vairākus medikamentus vienlaicīgi var izraisīt letālu efektu. Tāpat, pieaug risks piesārņot biškopības produkciju. Droša metode ir tranu peru kāru izmantošana, kas pēc aizvākošanas tiek izņemtas laukā. Tāpat citas papildus biotehniskās metodes, piemēram, sieta grīda un citas.
Jaunu ārstēšanas metodi vai kādu kombināciju jāpārbauda uz dažām saimēm, nevis uz visu dravu, lai nenodarītu vairāk ļaunuma kā labuma.
2010. gada rudenī 40 bišu saimēm tika veikta varru ierobežošana izmantojot Austrijā ražoto preparātu Hive Clean un sintētiskos varroacīdus: flumetrīnu (Bayvarol) un fluvalinātu (Apistan). Pirms un pēc apstrādes tika noteikts ērču daudzums uz bitēm. Pētījums tika veikts Latvijas Biškopības biedrībai sadarbībā ar LLU Agrobiotehnoloģijas institūta pētnieci Martu Liepnieci.
Pirmā gada rezultāti un secinājumi
Ja saimē pirms apstrādes ir zems invāzijas līmenis un ir bezperu stāvoklis – pietiek ar vienu Hive Clean apstrādi. Šāds stāvoklis bija saimēs, kurās kā pirmais apstrādes līdzeklis tika lietots kāds no varru ierobežošanas līdzekļiem: tranu peru izgriešana, skudrskābe, flumetrīns vai fluvalināts.
Ja saime tiek apstrādātas trīs reizes, saskaņā ar Hive Clean instrukciju, efekts ir pietiekami augsts, lai saime veiksmīgi spētu pārziemot.
Saimes, kurām bija augsts varru invāzijas līmenis, tika novērots, ka tās vēlāk audzē perus. To izraisa saimes pašsaglabāšanās instinkts. Varru invāzijas līmeni nesamazinot, saime neizbēgami iet bojā.
Ja varru invāzijas līmenis saimē ir pārāk augsts (precīzs daudzums nav noteikts) pirms rudens apstrādes, neatkarīgi no preparāta efektivitātes saime iet bojā.
Raksts sagatavots ELGF Kopējās tirgus organizācijas pasākuma “Atbalsts biškopības nacionālajai programmai” ietvaros.
Jānis Trops, Pētnieks - konsultants, mob. tālr. 22331940, janis.trops@strops.lv